Malownicza Gmina Turawa
Największym walorem gminy Turawa jest jej położenie w kompleksie zasobów leśnych i zbiorników wodnych. Atrakcją turystyczną jest przede wszystkim Duże Jezioro Turawskie, które wybudowano w dolnym biegu rzeki Małej Panwi. Do jego budowy i umocnienia brzegów używano miejscowych surowców co przyczyniło się do powstania Jeziora Srebrnego.
Jezioro Srebrne
Mimo ogromnych rozmiarów Dużego Jeziora Turawskiego, to jednak Jezioro Srebrne jest najchętniej odwiedzanym akwenem wodnym ze względu na czystość i kolor wody. Jezioro Srebrne zwane jest też Szmaragdowym - od koloru wody, Małe - w odróżnieniu od pobliskiego jeziora Dużego, z którego powstało lub Osowiec - od nazwy wsi przy której leży.
Twoje miejsce odpoczynku
Jezioro ma 12 ha powierzchni, a głębokość sięga 9 metrów. Położone jest z dala od cywilizacji, w lesie iglastym i mieszanym. Nie posiada infrastruktury komunalnej i zabudowań. Powietrze jest tu bardzo świeże i czyste. Roślinność brzegowa kryje m.in. chronione rosiczki okrągłolistne i widłaczki torfowe, a w wodzie żyje wiele gatunków ryb, a także meduzy słodkowodne. Obecnie jezioro Srebrne jest terenem wypoczynkowym.
Regulamin jeziora:
- 1. Zakaz wprowadzania psów na plażę i kąpieli w jeziorze (od maja do września).
- 2. Nie ponosimy odpowiedzialności za skradzione rzeczy.
- 3. W przypadku braku ratownika na plaży, kąpiel w jeziorze na własną odpowiedzialność.
- 4. Prosimy o zachowanie porządku na całym terenie jeziora.